KON-TIKI zimową porą

       Videoshow  Maryjka                             Fotoalbum Maryjka

 
Mroźna styczniowa aura, wszędzie białe złogi sześciokątnych kryształków lodu. Biało, zimno, więc...trzeba wiać w ciepłe kraje.Choćby palcem po mapie! Odwiedzamy Muzeum Kon-Tiki w Oslo, by przenieść się na zielone wody oceanów mniej lub bardziej spokojnych. Przeżywamy dwugodzinną, fabularną wyprawę tratwą Kon-Tiki. Film wyjaśnia nam część historii, niezwykłego norweskiego podróżnika Thora Heyerdahla. 

  


 

 

Ten etnograf, archeolog i geolog, dzięki swojej wielkiej ciekawości świata, całkowicie odleciał w swoich marzeniach. Opływał oceany na trzcinowych łodziach, pokonując bariery ludzkich słabości.



 

 

 

W 1947 roku z portu w Callao (Peru), Heyerdahl wypłynął tratwą wykonaną zgodnie z pradawnymi technikami Indian Peruwiańskich na wody Oceanu Spokojnego. Konstrukcja tratwy to 9 grubych pni z balsy, impregnowanych żywicą o długości 14 m i powiązanych linami konopnymi.

 

 

  
Pokład wyścielono pędami bambusa i uzupełniono plecionką. Szałas o wymiarach 4,2x2,4 stanowił schronienie dla sześcioosobowej załogi podczas morskiej wyprawy. Celem było dopłynięcie do wysp Puka-Puka i Angatau.  Powodzenie tej wyprawy pozwoliło Heyerdahlowi na potwierdzenie teorii o migracjach etnicznych, w których nasi przodkowie z powodzeniem wykorzystywali techniki żeglarskie i szkutnerskie
.  

 

 

 
Tratwa Heyerdahla przepłynęła 8000 km w 101 dni i przetrwała dwa potężne sztormy. Szczegóły wyprawy podróżnik opisał w książce Wyprawa Kon-Tiki, która okazała się bestsellerem. Przetłumaczona została ona na 62 języki w tym eskimoski. Podczas ekspedycji nakręcony został film, który w 1951 roku zdobył Oscara w kategorii najlepszy film dokumentalny.

 

 

 

 
W latach 1955-56 Thor Heyerdahl brał udział w ekspedycjach badawczych prowadzonych na Wyspach Wielkanocnych.  Wspólnie z naukowcami z wielu krajów zgłębiał tajemnice posągów zwanych Maoi. W roku 1988-93 prowadził eksplorację piramid Tucume w północnym Peru.


 





W latach 70-tych podjął kolejne wyprawy oceaniczne na łodziach Ra II i Tygrys. Udowodnił, że możliwe są podróże przez oceny na trzcinowych pradawnych łodziach. A tak mówił i myślał współczesny odkrywca:
„Granice? Nigdy nie widziałem żadnej. Ale słyszałem, że istnieją w umysłach niektórych ludzi”

 

 

 

 
To prawda! Nie ma żadnych granic i mroźne, skandynawskie popołudnie, można spędzić na lazurowych lagunach wysp Puka Puka i spojrzeć w oczy kamiennym posągom. Tak się właśnie pokonuje granice wyobraźni :)
 

                                                                                                Maryjka

                                                                        

                                                                                                                                               

News!

Film fabularny KON-TIKI (reż: Joachim Roenning & Espen Sandberg - premiera 2011) został nominowany do Oscara 2013 w kategorii: najlepszy film anglojęzyczny.

 

Rośliny

Zwierzęta

Fotopstryk

Fotopejzaże

Fotoaura

Gościmy

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj21
Wczoraj161
Tydzień21
Miesiąc2543
Razem214085

Imieniny


Dzisiaj: 18 Październik 2021       Obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Facebook