Grzybobranie szwedzko-norweskie

                                Fotoalbum Maryjka 


Tym razem na grzybobranie wybraliśmy bory sosnowe porastające graniczne rejony Norwegii i Szwecji. Świat bez granic to nieocenione dobrodziejstwo naszych czasów. Dzięki temu grzybiarz w przeciągu godziny może 30 razy przekroczyć granicę w poszukiwaniu grzybów.  Były momenty, że nie mogliśmy ustalić czy mamy w koszu okazy norweskie czy szwedzkie.  Chcieliśmy je nawet wylegitymować, lecz na pytanie gdzie wasze paszporty nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Poszły więc w koszykowy jasyr.   

 

 

  

W przyrodzie natura wytycza swoje granice według własnych ustalonych kryteriów, a tożsamość narodowa jest raczej obojętna. Bory sosnowe Finnskogen nie zostały przez nas wybrane przypadkowo.  Szata roślinna bardzo przypomina mi lasy w polskiej Puszczy Noteckiej. W takich miejscach o tej porze roku gości duża różnorodność gatunków. Szczególnie zależało nam na zbiorach Płachetki zwyczajnej, a tam była szansa na obfite zbiory. Nie zawiodłam się, pozwoliłam sobie nawet na sort według klas przydatności. Poranny zbiór małych kapeluszy przeznaczałam na marynatę, zaś dostawa z popołudniowego spaceru wędrowała do zamrażarki.

 

 

 

W lesie wszędzie roztaczały się maślakowe pola.  W borowinach i na ścieżkach potykaliśmy się o stadka liczące nawet 30 owocników. Maślaki sitarze i pstre rosły jak kwiaty w ogrodzie.  Niektóre wytrzymywały nawet potęgę nacisku butów z trekkingowym bieżnikiem.  Mocarne grzyby!

 

 

 

  

Na obóz wybraliśmy domki ukryte w cieniu sosen.  O poranku witały nas wiewiórki łuskające sosnowe szyszki. Pracowicie gromadziły zapasy na zimę. My także nie próżnowaliśmy i prócz grzybów zbieraliśmy także borówkę brusznicę. Przez 3 dni włóczyliśmy się po okolicznych lasach. Pogoda sprawiła nam dużą niespodziankę i mogliśmy się powygrzewać w jesiennym słońcu.

 

 

  

 

 

Przez okoliczne lasy wije się piękna trasa turystyczna, znana w Szwecji i Norwegii. Ścieżka Finnskogleden liczy 240 km długości i wije się w granicznym pasie szwedzko-norweskim.  Jej walory to piękne krajobrazy napotkanych na trasie jezior i torfowisk. Na turystów czekają drewniane wiaty wybudowane przy drodze, gdzie mogą się schronić podczas długiego marszu.

 

  


Na granicy szwedzko-norweskiej znajduje się pomnik pokoju Fredsmonument. Idea pomnika opiera się na pokazaniu niezależności obu krajów, zakończeniu wiekowych waśni i zaznaczeniu wspólnoty narodów skandynawskich. Pomnik zaprojektowany został przez szwedzkiego architekta Lars Johana Lehminga. Otwarcie pomnika odbyło się 16 sierpnia 1914 a wokół wytyczono granice mikrolandu. Granica obu państw przebiega dokładnie przez środek pomnika i mostu usytuowanego w pobliżu.

 

 

 

 
W latach późniejszych wybudowano nowoczesne Centrum Informacyjne, które również przedzielone jest po środku linią graniczną. Posiada ono dwie odrębne skrzynki pocztowe. Wnętrza budynku udekorowano w barwach narodowych odpowiednio dla każdego z państw. Morokulien otrzymało status mikrolandu i posiada swoją symboliczną walutę 1 talar , oraz symboliczne paszporty. Można je uzyskać w Centrum Informacyjnym. Na skwerze powiewa flaga Morokulien w barwach wspólnych dla obu narodów. Jedyna taka i niepowtarzalna.

 

  

 

 
W okolicach trochę atrakcji. Warsztat hutniczy z kameralną odlewnią szkła. W pracowni jest możliwość zakupienia oryginalnych przedmiotów ze szkła: flakony, szklanki i gadżety. Obok w ogródku duży pomnik króla Trolli zasiadającego na tronie. Centrum Informacyjne zaopatrzone w foldery z atrakcjami okolicy i sklepik z pamiątkami.

 

 

 


Choć ilości poszukiwanych przez nas borowików i kozaków nie powalały, to inne gatunki grzybów nie zawiodły. Przy okazji wypraw udało się nam znaleźć kilka wynalazków. Na pasie granicznym rosła piękna Purchawica olbrzymia. W sosnowym lesie odkryłam Kolczakówkę kasztanowatą. Mały zapas na zimowe wieczory już mamy. Słoiki płachetki stoją rzędem w spiżarce, galaretki z brusznicy czekają na pieczeń z renifera i golonka. Susz grzybowy  na bieżąco kończy w sosach i zupach. Grzybiarz to ma klawe życie.

            Maryjka 

 

                                                                                                                                                                                                                                    

   

Rośliny

Zwierzęta

Fotopstryk

Fotopejzaże

Fotoaura

Gościmy

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj59
Wczoraj80
Tydzień139
Miesiąc1291
Razem147393

Imieniny


Dzisiaj: 17 Wrzesień 2019       Obchodzą: Justyna, Narcyz, Franciszek

Facebook